Urząd Ochrony Danych Osobowych zbada skargę w sprawie OpenAI

Urząd Ochrony Danych Osobowych ogłosił w dniu 20.09.2023 r., że rozpatruje skargę dotyczącą przetwarzania danych w ramach ChatGPT. Skargę złożyliśmy w imieniu dr Łukasza Olejnika przeciwko OpenAI. O złożeniu skargi i o jej treści pisaliśmy tutaj

Prezes Urzędu, Jan Nowak wskazał w ogłoszeniu, że Urząd zwróci się do OpenAI o odpowiedź na szereg pytań, by móc wnikliwie przeprowadzić postępowanie administracyjne. Przedmiotem badania ma być m.in., czy OpenAI, rozwijając i udostępniając ChatGPT, postępowało w zgodzie z fundamentalną zasadą privacy by design.

Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa UODO zaznacza, że Rozwój nowych technologii musi odbywać się z poszanowaniem praw osób fizycznych wynikających m.in. z RODO. Zadaniem europejskich organów ochrony danych osobowych jest ochrona obywateli Unii Europejskiej przed negatywnymi skutkami technologii przetwarzania informacji.
Z entuzjazmem przyjmujemy informację o planowanych działaniach UODO i w pełni popieramy stojącą za nimi myśl przewodnią – Technologia musi być zgodna z RODO.

W rozmowie z Natashą Lomas z portalu TechCrunch mec. Maciej Gawroński udzielił komentarza do ogłoszenia UODO. Zachęcamy do lektury tej publikacji i innych komentarzy prasowych opisujących sprawę.

—kontakt

GP Partners
Gawroński, Biernatowski Sp.K.

T: +48 22 243 49 53

E: info@gppartners.pl

Al. Jana Pawła II 12

00-124 Warszawa

Newsletter

Nasz newsletter to stałe źródło bieżących informacji z zakresu technologii, regulacji, sporów i prawa. 

Obsługa prawna – GP Partners
Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch