UODO rozpoczyna konsultacje standardowych umów przetwarzania danych.

https://www.prawo.pl/biznes/standardowe-umowy-powierzania-wytyczne-w-sprawie-akredytacji,357495.html?fbclid=IwAR2N-n8hszsyJi5B63X6pCwrIltUXp0ZLl7-cYYFoUp23AMwLJpSTxX6NEY

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zamierza przyjąć standardowe klauzule umowne w zakresie umów powierzenia przetwarzania danych. Takie prawo daje mu art. 28 ust. 8 RODO. Eksperci nie mają wątpliwości, że przyjęcie takich standardowych wzorców, to dobry pomysł.

Zdaniem Macieja Gawrońskiego, radcy prawnego, partnera w kancelarii Gawroński & Piecuch opracowanie przez Urząd Ochrony Danych Osobowych standardowych klauzul umownych powierzenia przetwarzani danych osobowych to dobra inicjatywa. – Rynek może uzyskać jasne wskazówki, czego oczekuje Urząd. To powinno się przysłużyć uczciwej konkurencji, gdyż pojawi się konkretny standard i punkt odniesienia do oceny należytej staranności w tym zakresie. Obecnie ten standard powierzania jest różny – od mechanicznego powtórzenia części art. 28 RODO do rozbudowanych umów – uważa Gawroński. Zastrzega jednak, że z ostateczną oceną warto poczekać, do efektów, czyli tego, co zostanie umieszczone ostatecznie w tych klauzulach.

—kontakt

GP Partners
Gawroński, Biernatowski Sp.K.

T: +48 22 243 49 53

E: info@gppartners.pl

ul. Emilii Plater 28

00-688 Warszawa

Newsletter

Nasz newsletter to stałe źródło bieżących informacji z zakresu technologii, regulacji, sporów i prawa. 

Obsługa prawna – GP Partners
Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch