Szczepienie warunkiem wejścia na spektakl? Bezprawne wymogi w placówkach kultury.

Podmioty nie mają uprawnień weryfikacji informacji o zaszczepieniu.
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych potwierdza, iż dane dotyczące zdrowia objęte są szczególną ochroną (art. 9 RODO)

💉Mecenas Maciej Gawroński, komentuje temat, powołując się na art. 24 kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych:

💉(…) Nie wolno stawiać tego typu wymagań, bo nie ma podstawy prawnej w żadnej ustawie, o czym prowadzący kino, teatr powinni wiedzieć. Nie wpuszczając danej osoby narusza się dobra osobiste, jak prawo do prywatności, godności, niedyskryminacji, czyli art. 24 kodeksu cywilnego. Dlatego taka osoba ma prawo żądać nie tylko zwrotu pieniędzy, ale też zadośćuczynienia w sądzie” – podkreśla.

https://www.prawo.pl/biznes/obowiazek-posiadania-certyfikatu-covidowego-w-teatrze-i-kinie,511648.html

—kontakt

Gawroński & Partners

T: +48 22 243 49 53

E: info@gppartners.pl

Al. Jana Pawła II 12

00-124 Warszawa

Newsletter

Nasz newsletter to stałe źródło bieżących informacji z zakresu technologii, regulacji, sporów i prawa. 

Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch
Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch