Komunikat Prasowy
Kancelaria Gawroński & Piecuch wzmacnia swoja praktykę w obszarze mediów rozpoczynając współpracę z mecenas Katarzyną Antonowicz Borzestowską oraz mecenas Sylwią Graboś.
Rynek mediów, podobnie jak szereg innych sektorów, przechodzi proces transformacji cyfrowej, który zdecyduje o jego przyszłym kształcie. Tradycyjnie nadawcy, po sukcesie związanym z wprowadzeniem cyfrowej telewizji naziemnej, w coraz większym stopniu narażeni są na zjawisko odchodzenia od telewizji linearnej na rzecz cyfrowych rozwiązań alternatywnych. Międzynarodowy sukces Netflixa, wejście na rynek medialny gigantów cyfrowych takich jak Google, Amazon czy Apple stawia pod znakiem zapytania tezę, według której dostęp do lokalnych treści może stanowić skuteczną linię oporu dla firm lokalnych. Do tego dochodzi dość skomplikowany ekosystem regulacyjny, który już za chwilę znowu ulegnie istotnej zmianie.
W dniu 14 listopada 2018 r. została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1808 zmieniająca dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) ze względu na zmianę sytuacji na rynku. Jak sugeruje tytuł dyrektywy zmieniającej, zawiera ona wiele regulacji mających na celu dostosowanie do aktualnego sposobu funkcjonowania rynku medialnego, w tym sposobów dostępu do treści medialnych. Jednak najważniejszą zmianą wydaje się nowa regulacja dotycząca usług platform udostępniania wideo. W związku z tym, że dyrektywa zmieniająca nakłada na ustawodawcę obowiązek jej wdrożenia do dnia 19 września 2020 r., należy się spodziewać, że w tym czasie pojawią się nowe przepisy krajowe regulujące działalność platform udostępniania wideo, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie takich platform.
W Gawroński & Piecuch uważamy, że transformacja cyfrowa w obszarze mediów będzie wymagać asysty prawników, którzy potrafią połączyć w swojej działalności co najmniej kilka umiejętności. Jedną z nich jest oczywiście doskonała znajomość prawa i umiejętności dokonywania jego interpretacji. Drugą, być może ważniejszą, jest wyniesiona z pracy w branży medialnej, zdolność do umieszczenia porady prawnej w konkretnym kontekście biznesowym.
Katarzyna Antonowicz Borzestowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2005 radcą prawnym i członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Po kilku latach współpracy z firmami z sektora finansowego, przez ostatnie 10 lat współpracowała z szeregiem firm z sektora mediów (m.in. Telewizja Polsat czy Superstacja) realizując wiele interesujących projektów z tego obszaru. Kasia będzie z nami pracować ze swojego biura w Hiszpanii.
Sylwia Graboś jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a od roku 2007 radcą prawnym i członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Sylwia pracowała dla jednego z największych nadawców telewizyjnych, następnie przez ponad 11 lat współpracowała z dużą polską kancelarią skupiając się głównie na klientach z obszaru mediów i telekomunikacji. Od 2017 r. związana była z dużą polską grupą medialną, dla której realizowała projekty z zakresu działalności nadawczej, produkcji audiowizualnej oraz reklamy internetowej.
Maciej Gawroński – Partner Zarządzający w Gawroński & Piecuch powiedział: „Witamy Kasię i Sylwię na pokładzie. Dołączenie dwóch prawników mających wieloletnie doświadczenie w obszarze mediów, w połączeniu z naszymi kompetencjami w zakresie własności intelektualnej i technologii, gwarantuje stworzenie nowej jakości, którą będziemy mogli zaoferować zarówno naszym obecnym Klientom, jak i wszystkim, których potrzeby prawne w obszarze mediów nie są wystarczająco zaadresowane.“
Ireneusz Piecuch – Partner w Gawroński & Piecuch odnosząc się do powiększenia zespołu powiedział: „Konwergencja wielu różnych sektorów w dzisiejszych czasach ma jeden wspólny mianownik, którą jest technologia. Doświadczenie, które wnoszą do zespołu Kasia i Sylwia będziemy wykorzystywać nie tylko w naszej współpracy z firmami z sektora mediów, ale także pracując z firmami telekomunikacyjnymi, firmami technologicznymi oraz firmami świadczącymi usługi OTT. W tym sensie jesteśmy wierni naszej dewizie – u nas prawo zawsze idzie w parze z technologią.“
Komentując dołączenie do zespołu Katarzyna Antonowicz stwierdziła: „Cieszy mnie to, że będę mogła kontynuować swoje zawodowe pasje realizując je z miejsca odległego Warszawy o ponad 3000 kilometrów. W dzisiejszych czasach efektywna obsługa Klienta nie wymaga ciągłego przesiadywania w jego gabinecie – choć pewnie nie wszyscy zgodziliby się z tą tezą“. Zdaniem Sylwii Graboś: „Dobrze jest pracować w zespole, w którym można odnaleźć nie tylko wiedzę prawniczą, ale także głębokie zrozumienie mechanizmów rynkowych i doświadczenie biznesowe połączone ze znajomością nowych technologii. Jeśli dodamy do tego pasję i zaangażowanie, otrzymujemy wszystkie składniki niezbędne do tego, aby zaoferować klientom z sektora mediów solidną propozycję współpracy.“
Kancelaria Gawroński i Piecuch, to zespół doświadczonych prawników i konsultantów stanowiących stały zespół kancelarii, oraz grona prawników współpracujących. Główne biuro kancelarii zlokalizowane jest w centrum Warszawy, aczkolwiek niektórzy prawnicy kancelarii pracują z tak odległych destynacji jak … Ibiza. Uważamy, że z punktu widzenia jakości świadczonych przez nas usług dużo ważniejsze jest to „kto i jak“ niż to „skąd“. Dla nas mobilność oznacza szansę na korzystanie z unikalnej wiedzy członków naszego zespołu, nabytej w pracy dla czołowych kancelarii globalnych oraz największych firm technologicznych i medialnych – niezależnie od tego z gdzie w danej chwili przebywają. Gawroński i Piecuch to także liczne publikacje mające charakter poradników, wydawane przez czołowe wydawnictwa prawnicze (np.„Ochrona Danych Osobowych. Przewodnik po ustawie i RODO z wzorami“ pod red. Macieja Gawrońskiego, Wolters Kluwer, 2018) oraz rozwiązania technologiczne, takie jak Good Data Protection System (gdpsystem.pl), stanowiące uzupełnienie tradycyjnych form realizacji doradztwa prawnego.