Powrót z zagranicznej podróży nie musi obowiązkowo wiązać się z 10 dniową izolacją na kwarantannie. Właśnie weszły w życie przepisy zmieniające zakres obostrzeń wprowadzonych w związku z zarazą. Kluczowa zmiana w nowelizacji rozporządzenia dotyczy zwolnienia z kwarantanny dla osób przekraczających granicę naszego kraju posiadających negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy.
Podróżni mogą go wykonać w placówce akredytowanej przez Ministerstwo Zdrowia danego państwa (trzeba się wcześniej zorientować, czy państwo, do którego się wybieramy, gwarantuje nam taką usługę.

W środowisku prawniczym zdania na temat wprowadzonych zmian w przepisach są podzielone. Część prawników wskazuję iż jest to jest to naruszenie zasady równości obywateli wobec prawa. Podróżujący samochodem nie mają obowiązku kwarantanny a podróżujący np samolotem już tak.

Radca prawny Maciej Gawroński jest odmiennego zdania, wskazując najważniejszą w tym zagadnieniu kwestię – bezpieczeństwo.

Chodzi o zapobieganie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – uważa adwokat. Jego zdaniem państwo ma prawo wymagać dodatkowych badań od tych, którzy podróżują zbiorowo, w grupie często kilkudziesięciu osób.

Zachęcamy do lektury całego artykułu.

 

 

 

—kontakt

GP Partners
Gawroński, Biernatowski Sp.K.

T: +48 22 243 49 53

E: info@gppartners.pl

ul. Emilii Plater 28

00-688 Warszawa

Newsletter

Nasz newsletter to stałe źródło bieżących informacji z zakresu technologii, regulacji, sporów i prawa. 

Obsługa prawna – GP Partners
Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch