Nielegalne przeglądarki ksiąg wieczystych

W portalu Prawo Pl ukazał się artykuł red. Renaty Krupa-Dąbrowskiej na temat nielegalnych przeglądarek ksiąg wieczystych z komentarzami ekspertów, w tym mec. Macieja Gawrońskiego.

Zarysowuje się spora rozbieżność w stanowiskach pomiędzy podejściem jawnościowym i prywatnościowym.

Mecenas stoi na stanowisku, że zasada jawności ksiąg wieczystych nie oznacza prawa do zautomatyzowanego przeglądania całości stanu własności nieruchomości w Polsce i że prywatność powinna być chroniona.

Niektórzy eksperci zajmujący się prywatnością i ochroną danych uważają, że należy w pełni ujawnić dane właścicieli nieruchomości, bo „jawność ksiąg”.

Jawność ksiąg jest zasadą powstałą w kontekście konieczności spaceru do sądu wieczystoksięgowego. Zupełnie innym jakościowo jest postulat publicznego ujawnienia w internecie, kto jest właścicielem wszystkich nieruchomości w kraju. W swojej wypowiedzi Mecenas wskazuję na ryzyka systemowe z tym związane dla małego kraju w zglobalizowanym świecie.

Kilka dni temu pojawiła się podobna kontrowersja na tle upadłości Getin Noble Banku. Portal Money Pl a wcześniej Dziennik Gazeta Polska pisał, że „ponad 27 tys. osób, które przystąpiły do postępowania wobec Getin Noble Banku, ma dostęp do danych innych kredytobiorców. Mogą zobaczyć np. treść umów kredytowych.” Na tle tej kontrowersji, w sumie dużo mniejszej ilościowo i prawnie, pojawiły się komentarze o wadliwym podejściu do cyfryzacji postępowań. Dlatego dziwi mnie, że w sprawie ksiąg wieczystych można zajmować stanowisko przeciwne, jeszcze bardziej godzące w prawo do prywatności – komentuje mec. Gawroński.

Wracając do kwestii prywatności, 24 sierpnia br ukazało się stanowisko kilkunastu organów nadzorczych (w tym z Wielkiej Brytanii i Norwegii) wskazujące na zagrożenia związane z praktyką data scrapingu, czyli zautomatyzowanego pobierania danych (też osobowych) z internetu. Nielegalne bazy danych polskich ksiąg właśnie w ten sposób są budowane – poprzez data scraping z przełamaniem (słabego) mechanizmu ochrony przed zautomatyzowanym dostępem do systemu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapraszamy do artykułu:

https://www.prawo.pl/biznes/wyszukiwarki-ksiag-wieczystych-po-adresie-czy-legalne,522818.html

Linki do wspomnianych publikacji:

https://ico.org.uk/about-the-ico/media-centre/news-and-blogs/2023/08/joint-statement-on-data-scraping-and-data-protection/

https://www.money.pl/banki/dane-tysiecy-polakow-dostepne-w-sieci-afera-z-kredytobiorcami-getin-noble-banku-6933996450986912a.html

—kontakt

GP Partners
Gawroński, Biernatowski Sp.K.

T: +48 22 243 49 53

E: info@gppartners.pl

Al. Jana Pawła II 12

00-124 Warszawa

Newsletter

Nasz newsletter to stałe źródło bieżących informacji z zakresu technologii, regulacji, sporów i prawa. 

Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch
Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch