➡️Po półtora roku sporu Meta (właściciel Facebooka) zdjęła blokadę strony partii politycznej Konfederacja Wolność i Niepodległość, nałożoną w styczniu 2022 r.

👉W sporze z Meta Konfederację reprezentuje GP Partners Gawroński, Biernatowski sp.k. Zdecydowaliśmy się podjąć walkę z Facebookiem z uwagi na powagę naruszeń praw i wolności obywatelskich, a także z uwagi na zagrożenia dla wolności i suwerenności państwowej płynące z digitalizacji i centralizacji globalnego przepływu informacji.

➡️Działania globalnych platform informacyjnych, takich jak Facebook, pokazują, jak słabe względem gigantów technologii są konstytucyjne prawa do wolności słowa, wolności pozyskiwania informacji, wolności wyrażania poglądów i prowadzenia działalności politycznej, a także jak wrażliwa jest suwerenność państwowa w świecie cyfrowym.

➡️Od początku traktujemy tę sprawę jako sprawę ponad podziałami, służącą wszystkim Polakom niezależnie od poglądów politycznych. Dlatego w postępowaniu wnosimy o ustalenie, że Meta nie ma prawa do ingerencji w treści publikowane przez wszystkie polskie partie polityczne, wszystkich posłów, wszystkich senatorów, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich kandydatów na te urzędy na portalu Facebook w domenie facebook.com, inne niż treści sprzeczne z prawem lub objęte ograniczeniami prawnymi Rzeczypospolitej Polski.

 

 

➡️Meta podała w komunikacie, że „W wyniku ogłoszenia przez WHO, że wirus Covid-19 nie stanowi już globalnego zagrożenia dla zdrowia, oraz ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce, ustaliliśmy, że interes publiczny przewyższa obecnie ryzyko wyrządzenia przez Stronę bezpośredniej szkody. Z tego względu przywracamy stronę Konfederacji i dopuszczamy jej treści jako warte publikowania.” (cyt. za Rzeczpospolita.pl)

➡️Mark Zuckerberg, CEO Meta, w niedawnym wywiadzie w Lex Fridman Podcast (https://www.youtube.com/watch?v=Ff4fRgnuFgQ) przyznał, że cenzura Facebooka była błędem i podkopała zaufanie do tej platformy: „Niestety, wydaje mi się, że wiele osób z establishmentu w tej sprawie trochę owijało w bawełnę i prosiło o ocenzurowanie wielu rzeczy, które z perspektywy czasu okazały się bardziej dyskusyjne lub prawdziwe” – dodał.

🙏Podziękowania należą się prof. Ryszardowi Piotrowskiemu, którego opinia prawna unaoczniła naturę i skalę naruszeń praw konstytucyjnych związanych z działaniami Meta względem profilu Konfederacji na Facebooku.

➡️Przed Konfederacją pozostają decyzje co do kolejnych kroków, w tym decyzja o dochodzeniu zadośćuczynienia za zdjęcie strony oraz ignorowanie postanowienia polskiego sądu nakazującego likwidację blokowania profilu Konfederacji oraz ocena, czy w sporze z Facebookiem zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie, za ile można kupić Polskę i ile warte jest czynne prawo wyborcze pojedynczego Polaka. Gorąco zachęcamy Konfederację do tego, aby w imieniu wszystkich Polaków, a więc także tych, których poglądy bliższe są innym opcjom politycznym, zdecydowała się zmierzyć w sądzie z tymi pytaniami.

👉Zespół GP Partners w sprawie to Maciej Gawroński, Piotr Biernatowski, Marek Śliwiński.

#Konfederacja #Meta #Precedens #GPPartners

—kontakt

GP Partners
Gawroński, Biernatowski Sp.K.

T: +48 22 243 49 53

E: info@gppartners.pl

ul. Emilii Plater 28

00-688 Warszawa

Newsletter

Nasz newsletter to stałe źródło bieżących informacji z zakresu technologii, regulacji, sporów i prawa. 

Obsługa prawna – GP Partners
Ilustracja do „Cyberiady” Stanisława Lema, Daniel Mróz ©za zgodą Łucji Mróz-Raynoch